Havuz Temizliği

Sıcak yaz günlerinin en önemli kurtarıcılarından birisi olan havuzlar, insanlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Havuzun içerisinde bulunan suyun ve havuzun genel temizliği, insan sağlığını direkt olarak etkilediği için zamanında yapılması çok önemlidir. Firmamız tarafından verilen havuz temizliği hizmeti sayesinde insanlar bu tür sorunlarla karşılaşmadan güven içinde havuza girebilmektedir.

Havuzların kirlenmesinin farklı nedenleri olup buna bağlı olarak farklı zaman dilimlerinde temizliğin yapılması gerekiyor. Öncelikle etraftaki ağaç ve diğer bitkilerden kopan yaprak ve dal parçaları ile benzer maddeler havuza düşebilmektedir. Bunun haricinde havuzun yoğun kullanılması ve suyun uzun süre havuzda kalması da kirliliğin diğer sebeplerindendir.

Havuz Temizliği Nasıl Yapılır?

Havuzların hijyenik yapılarının bozulmaması için farklı zaman aralıklarında farklı temizliklerin yapılması gerekmektedir. Öncelikle haftalık olarak genel temizliğin yapılması gerekir ki bu temizlikte havuza düşen büyük parçalar özel aletlerle alınmalıdır. Bu temizlik, düşen madde sayısına göre günlük dahi yapılabilir. Havuz temizliği için söz konusu işlem son derece önemlidir. Çünkü bu maddeler suyun içerisinde ne kadar uzun süre kalırsa, suyu kirletme oranları da o kadar fazla olacaktır.

Genel ya da farklı bir tabirle kaba temizliğin haricinde havuzların en az ayda bir defa da detaylı olarak temizlenmesi gerekiyor. Bu işlem suyun değiştirilmesi esnasında yapılmalıdır çünkü su varken böyle bir işlemin yapılması, suyun aşırı derecede kirlenmesine neden olacaktır. Havuz duvarlarında zamanla oluşan sararmalar, su boşaltıldıktan sonra uygun temizlik ürünleri kullanılarak temizlenmelidir. Bu işlemin hemen ardından ise temizlenen alanların iyi bir şekilde durulanması gerekir. Kirli su tamamen tahliye edildikten sonra, havuz yeniden su ile doldurularak kullanılmaya başlanabilir.

Havuz Temizliği Yaparken Bilinmesi Gereken Hususlar

Havuz temizliği, profesyonellik gerektiren bir işlem olup bu konuda bilgisi olmayan insanlar tarafından yapılması söz konusu değildir. Böyle bir girişim başarısız olacak ve havuz içerisindeki su, insan sağlığı için tehdit oluşturacaktır. Profesyonel hizmet şartının haricinde ise mutlaka surette durulamanın iyi yapılması ve hem kirli suyun hem de temizlik ürününden kalan atıkların tahliye edilmesi gerekir. Aksi durumda havuzun içine doldurulan su direkt olarak kirlenecektir.