Yangın Sonrası Temizlik

Yangınların meydana geldiği alanlardaki tahribat son derece fazla olur ve yangın sonrasında bu mekanların eski haline getirilmesi için farklı işlemlerin yapılması gerekir. Yangın sonrası temizlik de bu işlemlerden birisi olup mutlaka profesyonel ekipler tarafından yapılmalıdır. Normal insanların bu tür yerleri temizlemeye çalışması, zehirlenmelere neden olabileceği için tehlikelidir.

Yangın sonrasındaki temizliğin yapılabilmesi için yardım alınan ekiplerin özel kıyafetler giydiği görülecektir. Çünkü her ne kadar yangın tamamen geçmiş olsa dahi etkileri uzun süre geçmeyecek ve söz konusu ortama girildiği andan itibaren hissedilecektir. En basitinden yangından dolayı duvarlarda ve tavanda oluşan isin kokusu, insanlar tek başına rahatsız etmeye yetecektir.

Yangın Sonrası Temizlik Nasıl Yapılır?

Yangından sonra temizlenecek olan mekanın öncelikle fazlalıklardan kurtulması gerekir. Bunun için profesyonel ekipler yangın sonrası temizlik yaparken kullanılamayacak ya da tamir edilemeyecek olan eşyaları çöpe gönderirken diğer eşyaları ise tamiratının yapılması için ilgili birimlere gönderir. Böylece temizliğin yapılacağı alan uygun hale getirilmiş olur.

Bu aşamadan sonra ise ortamın havalandırılması ve bunun olabildiğince uzun süre yapılması gerekiyor. Çünkü ortama sinmiş olan kokunun tahliye edilmesi kolay değildir. Havalandırma işleminden sonra ise mekanın bu işlem için özel olarak üretilen ürünlerle baştan aşağı temizlenmesi gerekiyor. Böylece yangından dolayı meydana gelen zehirden kurtulmuş olunacaktır. Bu aşamadan sonra ise tamirat yapılacak olan yerler belli olacak ve diğer ekipler söz konusu işlemleri rahat bir şekilde yapacaktır.

Yangın Sonrası Temizlik Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yangın sonrası temizlik işleminin olabildiğince kısa sürede yapılması, mekanın tekrar eski haline getirilmesi için gerekli olan önemli şartlardan bir tanesidir. Bu mekanların temizliği yaparken maske, eldiven ve koruyucu kıyafetler giyilmeli ve temizliğe bu şekilde başlanılmalıdır. Buradaki en önemli hususun insan sağlığı olduğu unutulmamalıdır. Diğer dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir:

Yangın sonrasındaki temizliğin kesinlikle nemli bezlerle ya da basınçlı su ile yapılmaması gerekiyor. Bu tür işlemler, zehrin daha fazla yayılmasına neden olacağı gibi mekanın da daha fazla kirlenmesini sağlayacaktır. Bundan dolayı yukarıda bahsedilen işlemler uygulanmalıdır.